When 1 mol of a gas burns at constant pressure, it produces 2448 J of heat and d
ID: 544082 • Letter: W
Question
When 1 mol of a gas burns at constant pressure, it produces 2448 J of heat and does 1 J of work.
A) Determine E for the process.
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
B) Determine H for the process.
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
C) Determine q for the process.
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
D) Determine w for the process.
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
Explanation / Answer
a)
dE = Q - W
dE = -2448 - 1
dE = -2449 J
heat is negative, since system/reaciton is losing, trnasferring it to the surroundings
b)
since P = constant
dH = Q
dH = -2448 J
c)
as stated before
q = -2448 J
d)
system does to surrounding implies positive sign
W = +1 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.