At 295 K and 1.00 atm, assume that 22.0 mL of NO gas reacts with 22.0 mL of oxyg
ID: 545725 • Letter: A
Question
At 295 K and 1.00 atm, assume that 22.0 mL of NO gas reacts with 22.0 mL of
oxygen gas and excess water to produce gaseous nitric acid according to the
following equation:
2NO(g)+3/2O2(g)+H2O(l)----->2HNO3(g)
If all of the nitric acid produced by this reaction is collected and then dissolved
into 15.0 mL of water, what would be the pH of the resulting solution?
(Hint: before you begin, think about which reactant is the limiting reagent.)
Please help! If someone could help answer and show the steps that would be great. I'm confused!
Explanation / Answer
4NO(g)+3O2(g)+ 2H2O(l)----->4HNO3(g)
4 mol NO = 3 mol O2 = 4 mol HNO3
no of mol of NO taken = PV/RT
= (1*22*10^-3/(0.0821*295))
= 0.0009 mol
no of mol of O2 taken = (1*22*10^-3/(0.0821*295))
= 0.0009 mol
limiting reactant = NO
no of mol of HNO3 produced = 0.0009 mol
concentration of HNO3 = n/V = 0.0009/15*1000 = 0.06 M
pH = -log(H+)
= -log(0.06)
= 1.22
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.