At 28 degrees Celsius, the vapor pressure of n-propyl mercaptan C3H7SH is 175 to
ID: 711716 • Letter: A
Question
At 28 degrees Celsius, the vapor pressure of n-propyl mercaptan C3H7SH is 175 torr, while that of acetonitrile CH3CN is 102 torr. What is the vapor pressure at 28 degrees Celsius of a solution made by mixing 120.0 g of C3H7SH and 80.0 g CH3CN if Raoult’s Law is obeyed? At 28 degrees Celsius, the vapor pressure of n-propyl mercaptan C3H7SH is 175 torr, while that of acetonitrile CH3CN is 102 torr. What is the vapor pressure at 28 degrees Celsius of a solution made by mixing 120.0 g of C3H7SH and 80.0 g CH3CN if Raoult’s Law is obeyed?Explanation / Answer
Answer:-
Step 1)
C3H7SH has a molecular weight of 76.16g/mol
CH3CN has a molecular weight of 41.05g/mol
Step 2) So there are we find how many number of mole are present in both compound
For n-propyl mercaptan
120g × (1 mol / 76.16 g) = 1.576 mol
For acetonitrile
80g × (1mol / 41.05 g ) = 1.949 mol
Step 3) we calculate the mole fraction of both compound
We need total number of mole so,
1.576 mol + 1.949 mol = 3.525 moles in total
For n-propyl mercaptan
1.576 mol / 3.525 mol = 0.4471
For acetonitrile
1.949 mol / 3.525 mol = 0.5530
Step 4) So the vapor pressure of the mixture is just vapor pressure of
vapor pressure = Pure material × mole fraction,
all added together,
Vapor pressure = (175 × 0.4471) + (102 × 0.5530)
Vapor pressure = 134.65 torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.