3. For an ideal gas under adiabatic reversible processes, i ts volume and tem pe
ID: 547697 • Letter: 3
Question
3. For an ideal gas under adiabatic reversible processes, i ts volume and tem perature follow the relation: constant. .m/R and Cv.m is the molar heat capacity at constant volume and R is the gas (a) (8pt) The vol compression t constant volume Cv.m ume of a 1.00-mol ideal gas initially at 106.06 K is 49.236 L. After the adiabatic reversible 24.618 L, the temperature becomes 300.0 K. Determine the molar heat capacity at pt) complete the following thermodynamic quantities (in Joule or in KJ) for the above process. Show your detailed calculations AS AU (c) (5pt) What is the possible unit for entropy?Explanation / Answer
For adiabatic reversible compression,
V1T1C= V2T2C,
(V1/V2)= (T2/T1)C, C= CV/R
Where T2= temperature after compression =300K, V2= volume after compression = 24.618L
T1= temperature before compression =106.06K, V1= volume before compression =49.236L, R = 8.314 J/mole.K
49.236/24.618= (300/100.06)C,
2= 3C
Taking ln, ln 2= C*ln3
C= ln2/ln3= 0.63
CV/R= 0.63, CV= 8.314*0.63= 5.24 J/mole.K
CP= CV+R= 5.24+8.314= 13.554
CP/CV= Y= 13.554/5.24= 2.59
For adiabatic compression, Q=0
From 1st law of thermodynamics, deltaU= Q+W becomes
deltaU= change in internal energy= W
W= n*R*(T2-T1)/ (Y-1)
T2=300 and T1= 106.06, n= no of moles= 1
W= 1* 8.314*(300-106.06)/ (2.59-1) =1014Joules
For adiabatic reversible compression, deltaS= entropy change =0
deltaH= n*Cp*(T2-T1)= 1*13.554*(300-106.06)=2629 joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.