What volume (in mL) of a 0.125 M HNO3 solution is required to completely react w
ID: 547791 • Letter: W
Question
What volume (in mL) of a 0.125 M HNO3 solution is required to completely react with 39.4 mL or a 0.100M Na2CO3 solution, according to the following balanced chemical equation:
Part A What volume (in mL) of a 0.125 M HNO3 solution is required to completely react with 39.4 mL of a 0.100 M Na2 CO3 solution according to the following balanced chemical equation? Na2CO3 (aq) + 2 HNO3 (aq) 2 NaNO3 (aq) + CO2(g) + H20(1) Express your answer with the appropriate units. V-Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Moles of Na2CO3 solution = Molarity*Volume in L
Moles = 0.100M*0.0394L = 0.00394moles
According to the balanced equation-
1 mole of Na2CO3 reacts with 2 mole of HNO3
0.00394 moles of Na2CO3 reacts with=2*0.00394molesHNO3
= 0.00788
Moles of HNO3 = 0.00788moles
Molarity of HNO3 = 0.125M
Volume = moles/Molarity
= 0.00778moles/0.125M = 0.063L
Volume = 63.04mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.