can you work out the problem 6,7,and 8 show the work and number them ES 164 1 IO
ID: 547896 • Letter: C
Question
can you work out the problem 6,7,and 8 show the work and number them
Explanation / Answer
Q6
m = 2.45 g of SAcid
mol of S.acid = mass/MW = 2.45/138.121 = 0.01773 mol of S.acid
ratio is 1:1 so
mol of ASA = 0.01773 mol expected
mass = mol*MW = 0.01773*180 = 3.1914 g of ASA
then,theoretical yielf of ASA --> 3.1914 g
b)
% yield = real /theoretical * 100%
% yield = 2.8/3.1914 * 100
% yield = 87.735 %
c)
% purity -->
mmol of acid = MV = 18.9*0.105 = 1.9845 mmol of acid
mmol of ASA = 1.9845
mass = mmol*MW = 1.9845*180 = 357.21 mg = 357.21 mg = 0l.357 g
% purit T= 0.35721 / 0.395 *100 = 90.432 % pure
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.