Resources a previous | 7 of 26 next Part B An ideal gaseous reaction (which is a
ID: 548781 • Letter: R
Question
Resources a previous | 7 of 26 next Part B An ideal gaseous reaction (which is a hypothetical gaseous reaction that conforms to the laws goverming gas behavior) occurs at a constant pressure of 40.0 atm and releases 70.0 kJ of heat. Before the reaction, the volume of the system was 9.00 L. After the reaction, the volume of the system was 2.40 Calculate the total internal energy change, AE, in kilojoules Express your answer with the appropriate units. Hints Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining State functions versus path functions The change in internal energy, AE, is a state function because it depends only orl he initial and final states of the system, and not on the path of change. In contrast, q and w are path functions because they depend on the path of change and not just the initial and final states of the systemExplanation / Answer
B)
Q = -70 kJ , negative since released
Vinitial = 9 L
Vfinal = 2.4L
Q - W = dE
-70 kJ - W = dE
W = -P*(Vf-Vi)
W = -101325*(2.4-9)*10^-3 = 668.745 J = 0.66875 kJ
dE = -70 - 0.66875
dE = -70.66875 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.