17. Consider the following reaction at constant P. Use the information here to d
ID: 550169 • Letter: 1
Question
17. Consider the following reaction at constant P. Use the information here to determine the value of ASsurr at 398 K. Predict whether or not this reaction will be spontaneous at this temperature. 4 NH3(g) + 3 O2(g) 2 N2(g) + 6 H2O(g) AH =-1267 kJ AJASsurr +12.67 kJ/K reaction is not spontaneous BASsurr =-12.67 kJ/K reaction is spontaneous CASsurr = +50.4 kJ/K reaction is not spontaneous assurr = +3.18 kJ/K, reaction is spontaneous E) ASsurr =-50.4 kJ/K, it is not possible to predict the spontaneity of this reaction without more information. A nswer: DExplanation / Answer
17)
delta S surr = -delta H/T
= - (-1267 KJ)/398 K
= (1267 KJ)/398 K
= 3.18 KJ/K
Answer: 3.18 KJ/K
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.