6, ( 1 point) what is the mass % of carbon in each of the following compounds? a
ID: 550217 • Letter: 6
Question
6, ( 1 point) what is the mass % of carbon in each of the following compounds? a. CHO 7. (1 point) Calculate how many moles of NO2 form when each quantity of reaction completely reacts. The balance equation is shown below. 2N,05 (g) 4NO2 (g) + 02 (g) a. 2.5 mol of NO b. 15.2 g of N,Os 8. (1 point) Calculate how many grams of N&Hs1;)is require when each quantity of product is fomed. The balance equation is shown below. (You will need to look up the molar masses) 2 N2H4 (1) 4 NHj (g) + N2 (g) a. 2.6 mol of NHs b. 3.44 gofNExplanation / Answer
6)
a)CH2O
The formula mass of CH2O = 30 and mass due to carbon is 12
Thus mas % of Carbon in CH2O = mass of C x100/ formula mass
= 12 x100/30
= 40%
b) C6H12O6
Formula mass = 180 g/formula
and mass of Carbon = 72
Thus % mass of carbon = 72 x100/180
= 40%
7)
The balanced equation is
2N2O5 ----------> 4NO2 + O2
a) When 2 moles of N2O5 is used, 4 moles of NO2 are formed
Thus if 2.5 mol of N2O5 is used = 2.5x4/2 = 5 mol of NO2 s formed
b) mass of N2O5 used = 15.2 g
moles of N2O5 = mass / molar mass
= 15.2/108
= 0.1407 mol
thus moles of N2O5 formed = 0.1407 x4/2
= 0.2814 mol
8) the balanced equation is
2N2H4 -----------> 4NH3 + N2
a) 4 mole of Nh3 are fomed from 2 moles of N2H4
thus 26/17 mol of NH3 are fomed from = 26/17 x 2/4
=0.7647 mol of N2H4
mass of N2H4 required = moles x molar mass
= 0.7647 x 32g/mol
= 24.47 g of N2H4
b) 1 mole of N2 if ormed from 2 moles of N2H4
3.44/28 mol of N2 is formed from = (3.44/28)x2
= 0.2457 mol
thus mass of N2H4 needed = mol x molar mass
=0.2457molx 32g/mol
= 7.86 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.