How much heat is absorbed/released when 30.00 g of NH3(g) reacts in the presence
ID: 550441 • Letter: H
Question
How much heat is absorbed/released when 30.00 g of NH3(g) reacts in the presence of excess O2(g) to produce NO(g) and H2O(l) according to the following chemical equation? 4NH3(g) + 5O2(g) 4NO(g) + 6H2O(l) rH° = 1168 kJ How much heat is absorbed/released when 30.00 g of NH3(g) reacts in the presence of excess O2(g) to produce NO(g) and H2O(l) according to the following chemical equation? 4NH3(g) + 5O2(g) 4NO(g) + 6H2O(l) rH° = 1168 kJ 514.4 kJ of heat are released. 2057 kJ of heat are released. 2057 kJ of heat are absorbed. 514.4 kJ of heat are absorbed.
Explanation / Answer
4NH3(g) + 5O2(g) 4NO(g) + 6H2O(l) rH° = 1168 kj
no of mol of NH3 reacted = w/mwt = 30/17 = 1.765 mol
as DH = +ve , heat is absorbed during the reaction.
heat absorbed(q) = 1168*1.765/4 = 515.38 kj
answer: 514.4 kJ of heat are absorbed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.