3. 24.46 mL of I2 was standardized with a 0.1000 g sample of ascorbic acid. At t
ID: 551085 • Letter: 3
Question
3. 24.46 mL of I2 was standardized with a 0.1000 g sample of ascorbic acid. At the blue starch end point, what is the molarity of the I2 solution?
4. A sample of orange juice was titrated with 0.0286 M I2 solution. A 100 mL sample of juice took 9.89 mL of I2 to reach the starch end point.
a. Write the reaction of vitamin C with iodine.
b. What is the stoichiometric ratio of vitamin C to iodine in the reaction?
c. What is the concentration of the vitamin C in the sample titrated? ( In units of mg VitC/ 100 mL juice).
d. How much of the juice does one need to drink to meet the RDA standard amount of vitamin C for one day?
Explanation / Answer
3)
Ascorbic acid + I2 --> 2 I- + dehydroascorbic acid
24.46 mL = 0.02446 L
Molar mass of ascorbic acid = 176.12 g / mol
Number of moles in 0.1 g ascorbic acid = 0.1 /176.12
= 0.000567 moles
And,
number of moles of ascorbic acid = number of moles of I2
0.000567 moles = Molarity of I2 * volume
So, Molarity of I2= 0.000567 / 0.02446 L
= 0.0232 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.