Find concentration of sample #4 that is a sample of 5ml of stock solution that h
ID: 551995 • Letter: F
Question
Find concentration of sample #4 that is a sample of 5ml of stock solution that has concentration of 251.2 mg/L diluted to 100ml total (solute+solvent)
Find concentration of sample #2 that is a sample of 2ml of stock solution that has concentration of 251.2 mg/L diluted to 100ml total (solute+solvent)
Find concentration of sample #3 that is a sample of 3ml of stock solution that has concentration of 251.2 mg/L diluted to 100ml total (solute+solvent)
Find concentration of sample #1 that is a sample of 1ml of stock solution that has concentration of 251.2 mg/L diluted to 100ml total (solute+solvent)
please show work for each sample
Part 1: Data for Calibration Curve tion of Stock Solution. 251 2 malL b. Volume of first Stock solution taken... d0m ioomL 2.00 ml Total volume on dilution Standard Sample #1.................. c. Volume of second Stock solution taken. Total volume on dilution Standard Sample #2 d. Volume of third Stock solution taken. 100ml 3.00 00 5.00 m L Total volume on dilution Standard Sample #3 e. Volume of fourth Stock solution taken..... Total volume on dilution Standard Sample #4 100 m f. Concentration of Standard Sample #1 Concentration of Standard Sample #2 Concentration ofStandard Sample #3 Concentration of Standard Sample #4 Calculations (show work for Standard Sample #1 )Explanation / Answer
You just have to make "dilution calculation"
Molarity 1 * Volume 1 = Molarity 2 * Volume 2
a) For the first sample 1 ml originally taken
M1 = 251.2 mg/L, V1 = 1 ml
M2 = ? , V2 = 100 ml
251.2 * 1 = M2 * 100
M2 = 251.2 / 100 = 2.512 mg / L
b) for sample 2, you take 2 ml
M1 = 251.2 mg/L
V1 = 2 ml
M2 = ?
V2 = 100 ml
M1 * V1 = M2 * V2
251.2 * 2 = M2 * 100
M2 = 251.2 * 2 / 100 = 5.024 mg / L (you can also take Molarity from solution 1 and multiply that value by 2)
c)for solution of 3 ml taken
M1 = 251.2 mg/L, V1 = 3 ml
M2 = ? , V2 = 100 ml
251.2 * 3 = M2 * 100
M2 = 251.2 * 3 / 100 = 7.536 mg / L
c) for solution of 5 ml
M1 = 251.2 mg/L, V1 = 5 ml
M2 = ? , V2 = 100 ml
251.2 * 5 = M2 * 100
M2 = 251.2 * 5 / 100 = 12.56 mg / L
As I said before you can just take the concentration of sample with 1 ml and multiply it by 2, 3 and 5, you should get the same results.
Note: when making dilution calculations you must make sure you have the same units on every side of the equation
M1 * V1 = M2 * V2, that´s why I used ml instead of Liters, because we had ml on each side of the equation, you can use ml, Liters, dl, m3,, whatever you want but you must make sure you have the same units on each side
*Please rate this answer if you like it.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.