Problem 9.44 Part A A 600.0 mL bottle of Listerine is of a 27 % (v/v) ethyl alco
ID: 552548 • Letter: P
Question
Problem 9.44 Part A A 600.0 mL bottle of Listerine is of a 27 % (v/v) ethyl alcohol What is the volume (in mL) of ethyl alcohol in the bottle? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units 160 mL Submit My Answers Give Up Correct Part B If the density of ethyl alcohol is 0.789 g/mL and the molar mass is 46.07 g/mol, calculate the molarity of ethyl alcohol in Listerine Express your answer to two significant figures and include the appropriate units Submit My Answers Give Up Incorrect Try Again; 3 attempts remaining Provide Feedback ContirExplanation / Answer
Molarity = mol of ethyl alcohol / Volume of solution
V = 600 mL = 0.6 L
volume of ethanol = 27/100*600 = 162 mL
then
Mass = D*V = 0.789 g/mL * 162 mL = 127.818 g of ethanol
mol = mass/MW = 127.818/46
mol of ethanol = 2.7786
[ethanol] = mol/V= 2.7786/0.6 = 4.631 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.