Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

e previous 16 of 19 I next a Problem 9.63 Part C Calculabe the final concentrati

ID: 552939 • Letter: E

Question

e previous 16 of 19 I next a Problem 9.63 Part C Calculabe the final concentration of each of the ollowing A15.0-mL sample of a 25% (m/v) KOH solution is diluted with water so that the final volume is 300 mL Express your answer using two significant figures % (m/v) Submit Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining The correct answer does not depend on Tr Part D A480-mL sample of a 10 % (m/v) H2SO4 solution is added to water to give a final volume of 270 mL tel Express your answer using two significant figures. ter OM % (m/v) Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

part C)

V1 = 15 mL

C1 = 25 %

V2 = 130 mL

C2 = ?

C1 V1 = C2 V2

25 x 15 = C2 x 130

C2 = 2.9 %

Cfinal = 2.9

part D)

similarly

Cfinal = 48 x 10 / 270

           = 1.8 %

Cfinal = 1.8

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote