For the reactions in parts A and B, calculate the value of the equilibrium const
ID: 554058 • Letter: F
Question
For the reactions in parts A and B, calculate the value of the equilibrium constant (Keq). In addition, calculate the electrode potential of the system at the equivalence point (Eea) of a hypothetical titration. Finally, choose the indicator from the list below that can be used to signal the end point of the hypothetical titration Number Number 1.900 V Co Co V eq eq Ti,, ,,Ti:'=-0.370 Choose the correct indicator. Shown in parenthesis is the reduction potential and the number of electrons transferred in the oxidation or reduction of the indicator O Indigo tetrasulfonate (En +0.36 V, n-2) O Erioglaucin A (En +0.98 V, -2) O Diphenylamine sulfonic acid (En +0.85 V, n-2) +1.12V. n-2) 2,3'-Diphenylamine dicarboxylic acid (Ein Phenosafranine (En = +0.28 V, n=1) Scroll down to view the rest of the question. O Diphenylamine (Ein+0.76 V, n-2) Methylene blue (En = +0.53 V, n=2) ssume the H concentration is 0.080 M Cu2+/Cu. =0.150 V Seoj./H,seOs:= 1.200 V Number Number eq Choose the correct indicator. Shown in parenthesis is the reduction potential and the number of electrons transferred in the oxidation or reduction of the indicator safranine (Ein = +0.28 V, n=1) 2,3-Diphenylamine dicarboxylic acid (Ein+1.12V, n-2) O Erioglaucin A (En+0.98 V, n-2) O Methylene blue (Ein = +0.53 V, n-2) O Diphenylamine sulfonic acid (En+0.85 V, n-2) O Indigo tetrasulfonate (Ein+0.36 V, n-2) Diphenylamine (Eln_ +0.76 V,n=2)Explanation / Answer
A
Let us first write the half cell reactions
Co3+ +e- -------> Co2+
Ti3+ + e- ------------> Ti2+
So, n=1
E-cell = E-cathode - E -anode = 1.9 - (- 0.37) V = 2.27 V
At equlibrium point, Ecell = 0, therfore applying Nernst equation,
0 = 2.27 -2.303 RT log K/ F
or, log K = 38.47
Keq = 3 X 1038 at 298 K
For electrode potential at equivalenece point,
Eeq = 1.9+(-0.37)/ (1+1) = 0.76 V
So, the correct indicator will be Diphenylamine
* The given option maybe wrong as n=1 for this reaction
B.
As in above let us first write the half cell reactions
2Cu2+ + 2e- ----------------->2Cu+
SeO-24 + 4H+ + 2 e--------------> H2SeO3 + H2O
So, n=2
Using above equations we get
Keq = 3.91 X 1035 at 298 K
Now,
Eeq = (2) (1.2) + (0.15)(1)/ (2+1)
= 0.85 V
SO, the indicator would be, Diphenylamine sulphonic acid
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.