For the reactionS (s) +O 2(g) ->SO 2(g) ,H=-296 kJ/mol. a.) How much heat is evo
ID: 680852 • Letter: F
Question
For the reactionS(s)+O2(g)->SO2(g),H=-296 kJ/mol. a.) How much heat is evolved when 275 g of sulfur is burned inexcess O2? b.) How much heat is evolved when 31 moles of sulfur areburned in excess O2? c.) How much heat is evolved when 85 g sulfur dioxide isproduced? For the reactionS(s)+O2(g)->SO2(g),H=-296 kJ/mol. a.) How much heat is evolved when 275 g of sulfur is burned inexcess O2? b.) How much heat is evolved when 31 moles of sulfur areburned in excess O2? c.) How much heat is evolved when 85 g sulfur dioxide isproduced?Explanation / Answer
S(s)+O2(g)->SO2(g),H=-296 kJ/mol. 1 mole of sulfur on combustion gives out 296 kJ of heat. (a) Moles of sulfur = Mass / atomic mass =275 g / 32.06 g/mol =8.57 moles Heat evolved = 8.57 moles * (296 kJ / 1 mole) =2536.72 kJ (b) Heat evolved = 31 moles * (296 kJ / 1 mole) =9176 kJ (c) 296 kJ of heat is evolved when 1 mole of sulfur dioxide isproduced Moles of sulfur dioxide = 85 g / 64.07 g/mol = 1.33 moles Heat evolved = 1.33 moles * ( 296 kJ / 1 mole) =393.68 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.