Hi, I need help with chemistry problems. Please answer all of them! Thanks in ad
ID: 554683 • Letter: H
Question
Hi, I need help with chemistry problems. Please answer all of them! Thanks in advanced.
1. The pH of a cup of coffee is 5.16. Calculate the concentration of H3O+ and OH- in the coffee.
Concentration of H3O+ = ___ M
Concentration of OH- = ____ M
2.
A) Calculate the molar concentration of OH- in a solution that contains 8.7×10-9 M H3O+.
(Enter your answer to two significant figures.)
[OH-] =
B) Calculate the molar concentration of OH- in a solution that contains 3.5×10-3 M H3O+.
(Enter your answer to two significant figures.)
[OH-] =
B) Calculate the molar concentration of OH- in a solution that contains 3.5×10-3 M H3O+.
(Enter your answer to two significant figures.)
[OH-] =
Explanation / Answer
1) Given, pH of a cup of coffee = 5.16
so, [H3O+] = 10-pH = 10-5.16 = 6.92 x 10-6 M
Again, pH + pOH = 14
=> pOH = 14 - pH = 14 - 5.16 = 8.84
Now, [OH-] = 10-pOH = 10-8.84 = 1.45 x 10-9 M
2) A) Given, [H3O+] = 8.7 x 10-9 M
so, pH = - log [H3O+] = -log ( 8.7 x 10-9) = - ( log 8.7 - 9 log 10) = -(0.94 -9) = 8.06
Again, pH + pOH = 14
=> pOH = 14 -pH = 14 -8.06 = 5.94
So, [OH-] = 10-pOH = 10-5.94 = 1.15 x 10-6 M = 1.2 x 10-6 M ( upto two significant figures)
B) Given , [H3O+] = 3.5 x 10-3 M
so, pH = - log [H3O+] = -log ( 3.5 x 10-3) = - ( log 3.5 - 3 log 10) = -(0.54 -3) = 2.46
Again, pH + pOH = 14
=> pOH = 14 -pH = 14 -2.46 = 11.54
So, [OH-] = 10-pOH = 10-11.54 = 2.88 x 10-12 M = 2.9 x 10-12 M ( upto two significant figures)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.