A61.53 gram sample of iron (with a heat capacity of 0.450 Vg\'C) is heated to 10
ID: 557781 • Letter: A
Question
A61.53 gram sample of iron (with a heat capacity of 0.450 Vg'C) is heated to 100.00 It is then transferred to a coffee cup calorimeter containing 52.77 g of water (specific heat of 4.184V g'C) initially at 20.16 C. If the final temperature of the system is 28.93, what wes the heat gained by the calorimeter? If the calorimeter had a mass of 26.91 g what is the heat capacity of the calorimeter? J absorbed by the calorimeter Points avalable on this attempt: 1.2 oforiginal 2 Unlimited aremps. Score on last attempt: (O·0), Score in gradebook: (0, 0). Out of (1, 1)Explanation / Answer
1)
step 1: calculate heat given by iron
we have:
m = 61.53 g
C = 0.45 J/g.oC
Ti = 100 oC
Tf = 26.91 oC
we have below equation to be used:
Q = m*C*(Tf-Ti)
Q = 61.53*0.45*(26.91-100.0)
Q = -2024 J
negative sign just shows that heat is released
step 2: calculate heat absorbed by water
we have:
m = 52.77 g
C = 4.184 J/g.oC
Ti = 20.16 oC
Tf = 26.91 oC
we have below equation to be used:
Q = m*C*(Tf-Ti)
Q = 52.77*4.184*(26.91-20.16)
Q = 1490 J
Step 3:
remaining heat must be absorbed by calorimeter
Q = 2024 J - 1490 J
= 534 J
Answer: 534 J
2)
for calorimeter:
we have:
Q = 534 J
m = 26.91 g
Ti = 20.16 oC
Tf = 26.91 oC
we have below equation to be used:
Q = m*C*(Tf-Ti)
534.0 = 26.91*C*(26.91-20.16)
C = 2.94 J/g.oC
Answer: 2.94 J/g.oC
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work. I will correct it and submit again if you let me know
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.