Answer all the question sin order in the blue book. You must show your calculati
ID: 557936 • Letter: A
Question
Answer all the question sin order in the blue book. You must show your calculations for ful credit. N 6.023 x 102 particles per mol; R-0.08205 L atm/(mok K) 1. Calculate: a. the molecular and molar masses of: (i) NH () S,Cl b, the formula and molar masses of: (i) Nasso. (ii) BaCl2·2H2O 2. Calculate: (a) the mol of potassium in a 8.3455 g sample of the substance .35sgk x Imol K 0- (b) the mas of 0.375 mol sample ofoxyggf- as 0.3 5normpeo-1000g 02 3. Classify the followving reactions as a) nthesis b)deompostio e precipitation d'acid-base e) redox f)combustionCM+82 CO 2+H10 ii) iii) iv) S(s) +02(g)2SO2(g) Sunnes ii) CuCO3(s) CuO(s) + CO2(g) decompos) HCI(aq) + N0H(aq) NaCl(aq) +H20(l)aCvCl-base Pb(NO3)2(aq) + 2 HCI(aq) PbClds) + 2 HNOs(aq) (COX CH4(g) + O2(g) CO2(g) + 2H20(g) Como Ston Balance each of the following equations: (a) H2S04 (aq) + 2kOH (aq)--> K2SO4 (aq) + 2120 () (c) Na2Co3 (a)+2HCI (ag) NacI(ag)+Co2gH20 Consider the reaction: 4. 5. Ca(OH)2(aq) + 2 HCI(aq) CaCb(aq) + 2H20(1) How many grams of HCI are required to react with exactly 8.000 g of Ca(OH)2?Explanation / Answer
Q1.
a)
molar mass of NH3
Molar mass = MM of N + 3x(MM of H) = 14 + 3*1 = 17 g/mol
Molar mass of S2Cl2 = 2xMW of S + 2xMW of Cl = 2*32 +2*35.5 = 135 g/mol
b)
Formula and molar masses:
Na2SO4 --> 2NA + S + 4O = 2*23 + 32 + 4*16 = 142 g/mol
BaCl2*H2O --> Ba + 2Cl + 4H + 2O = 137.327 + 2*35.5 + 4*1 + 2*16 =244.3 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.