What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 558916 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 4.5? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY 1. Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), [A–]/[HA]. 2. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. 3. Calculate the concentration of acetic acid. Step 1: The ratio of base to acid is 0.55. Step 2: The mole fraction of acetate is 0.35, and the concentration of acetate is 0.053. Step 3: Calculate the concentration of acetic acid.
Explanation / Answer
pH = 4.5
pKa = 4.76
concentration of buffer = 0.15 M
Henderson-Hasselbalch equation
pH = pKa + log [salt / acid]
4.5 = 4.76 + log [acetate / acetic acid]
[acetate / acetic acid] = 0.5495
[acetate + acetic acid] = 0.15 M
0.55 acetic acid + acetic acid = 0.15
concnetration of acetic acid = 0.097 M
concentration of acetate = 0.053 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.