a Secure aleks.com/alekscgi/x/lsl.exe/1o_u-lgNslkr7j8P3jH-LiOUdvliUe84Tp2eqtVT3K
ID: 559582 • Letter: A
Question
a Secure aleks.com/alekscgi/x/lsl.exe/1o_u-lgNslkr7j8P3jH-LiOUdvliUe84Tp2eqtVT3Kk4hS-xm Whf4 Calculating the heat of reaction from molar reaction enthalpy and... A chemist measures the energy change AH during the following reaction: 2N02(g)-N-04(g) AH=-55.3 kJ Use the information to answer the following questions. This reaction is... endothermic. exothermic Yes, absorbed. Suppose 39.4 g of NO, react. Will any heat be released or absorbed? Yes, released. No If you said heat will be released or absorbed in the second part of this question, calculate how much heat will be released or absorbed. Round your answer to 3 significant digits.Explanation / Answer
1)
since H is negative, the reaction is exothermic
Answer: exothermic
2)
Reaction is exothermic
SO, heat is being released
Answer:
yes, released
3)
Molar mass of NO2 = 1*MM(N) + 2*MM(O)
= 1*14.01 + 2*16.0
= 46.01 g/mol
mass of NO2 = 39.4 g
we have below equation to be used:
number of mol of NO2,
n = mass of NO2/molar mass of NO2
=(39.4 g)/(46.01 g/mol)
= 0.8563 mol
from reaction,
2 mol of NO2, heat released = 55.3 KJ
So,
heat released = mol of NO2 reacting * 55.3/2
heat released = 0.8563 * 55.3 / 2 KJ
heat released = 23.7 KJ
Answer: 23.7 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.