With the masses of the metal and the water, the specific heat capacities of the
ID: 560841 • Letter: W
Question
With the masses of the metal and the water, the specific heat capacities of the metal and the water, and the initial temperatures of the metal and the water known, the final temperature can be calculated Part D A new metal alloy is found to have a specific heat capacity of 0.46 J/(g. C). First, 44.5 g of the new alloy is heated to 120. °C. Then, it is placed in an ideal constant pressure calon meter containing 190 g of water C water temperature of the mixture be after it attains thermal equilibrium? 4.184 J/(g C ) at an initial temperature of 200°C. What will the final Express your answer in to two decimal places. Hints Eetbacs Continue 8 9Explanation / Answer
Mass of metal*Cs,metal*(Ti,metal - Tf) = mass of water * Cs,water * (Tf - Ti,water)
44.5*0.46 (120 - T) = 190*4.184*(T- 20)
20.47(120 - T ) = 794.96 (T - 20)
2456.4 - 20.47T = 794.96 T - 15899.2
815.43 T = 18355.6
Tf = 22.51 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.