3. When acetylene, C 2 H 2, burns in oxygen, high temperatures are produced that
ID: 561132 • Letter: 3
Question
3. When acetylene, C2H2, burns in oxygen, high temperatures are produced that are used for welding metals. 2C2H2 + 5O2 --> 4CO2 + 2H2O . How many grams of carbon dioxide are produced when 59.1 grams of oxygen gas is burned?
5. How many molecules are present in 9.46 moles of carbon dioxide? The molar mass of carbon dioxide is 44.095 grams per mole.
6. Chlorine gas, Cl2 is used to purify water. How many moles of chlorine gas are in a 7.16 liter tank if the gas has a pressure of 724 millimeters of mercury and a temperature of 32 Celsius? Make sure to include the correct unit symbol with the answer choice.
Explanation / Answer
3)
Molar mass of O2 = 32 g/mol
mass of O2 = 59.1 g
mol of O2 = (mass)/(molar mass)
= 59.1/32
= 1.8469 mol
From balanced chemical reaction, we see that
when 5 mol of O2 reacts, 4 mol of CO2 is formed
mol of CO2 formed = (4/5)* moles of O2
= (4/5)*1.8469
= 1.4775 mol
Molar mass of CO2 = 1*MM(C) + 2*MM(O)
= 1*12.01 + 2*16.0
= 44.01 g/mol
mass of CO2 = number of mol * molar mass
= 1.4775*44.01
= 65.0 g
Answer: 65.0 g
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.