Caleulate the volume of 15.0 g of Na gas at STP b) 7.51 ) 1141 d) 12.0 401 11. A
ID: 561248 • Letter: C
Question
Caleulate the volume of 15.0 g of Na gas at STP b) 7.51 ) 1141 d) 12.0 401 11. A sampl the final volume of a gas when the pressu e of Argon gas has a volume of 735 ml, at a pressure of 730 mmHg and a temperature of 142C re and temperature are changed to the 658 mmHg and 120 a) 1293 ml b) 772 mL c) 120 ml d) 980 mL 12. A sample of 0.650 mole of CO2 gas has a pressure of 750 mmHg at a temperature of 40.0° C. What is the CO, gas? (R 0.0821 L atm l K) a) 14.5 L b) 17.4 L c) 19.5 L d) 16.9 L How many grams of Fe203 are there in 0.500 mole of Fe203? a) 79.8 g b) 35.9 g c) 63.8 g d) 51.9 g Which one of the following compounds will be soluble in water? a) AgBr b) Cu(OH), c) NH4Ct d) CaCOExplanation / Answer
Q10
1 mol of any gas = 22.4 L (at STP)
then
mol of N2 = mass/MW = 15/28 = 0.5357 moles
then
V = 0.5357*22.4 = 11.9996 = 12 L
choose D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.