Use the information in this thermochemical equation to solve the following probl
ID: 562365 • Letter: U
Question
Use the information in this thermochemical equation to solve the following problem. AgNO3 HCI AgcI HNO3 -68 75.0 mL of 0.840 M AgNO3 and 75.0 mL of 0.840 M HCI are mixed in a constant-pressure (coffee-cup) calorimeter. The two solutions are both initially at 20.0 degree centigrade. Predict the final temperature of the solution after the reaction. Assume that the aqueous solutions have the same specific heat as water (4.184 J g oC) and the same density of water (1.00 g/mL). 29.7°C 35.1 °C 21.1OC 14.8 oC 24.3 oC 19.6 °C 26.8 oC 31.0oCExplanation / Answer
HRxn = -68 kJ/mol
mol of AgNO3 = MV = 0.84*75 = 63
mol of HCl = MV = 0.84*75 = 63 --> 63*10^-3 mol
expected heat
Q = n*HRxn = ( 63*10^-3 )(68) = 4.284 kJ will be released
then
Qabs = 4.284 kJ
Q = m*C*(Tf-Ti)
4.284*10^3 = (75+75)*4.184*(Tf-20)
(4.284*10^3)/((75+75)*4.184) = Tf - 20
Tf = (4.284*10^3)/((75+75)*4.184) + 20
Tf = 26.82 °C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.