calculate the osmotic pressure of a split containing 16.70 mg of hemoglobin in 1
ID: 563697 • Letter: C
Question
calculate the osmotic pressure of a split containing 16.70 mg of hemoglobin in 15.5 mL of solution at 24 degrees Celsius. The molar mass of hemoglobin is 6.5•10^4 g/mol ercise 12.58 with feedback Constants 1 Period You may want to reference (Pages 497-505) section 12 6 while completing this problem PartA calculate the osmotic pressure of a soldon contar-1670 ofhemoglobin in 155 mLofsolton at 24 ·C The molr mass of hemog obn is 0.5 x 10. Express your answer in atmospheres II-1 X incorrect; Try Again; attempts remaining e to search oen @ 8 9Explanation / Answer
Osmatic pressure = C * R * T
where, C = concentration
R = Gas constant
T = temperature = 24 + 273 = 297 K
C = number of moles / volume of solutoin in L
number of moles of hemoglobin = mass / molar mass
number of moles of hemoglobin = 0.0167 g / 6.5*10^4 g/mol = 0.00257*10^-4 mol
C = 0.00257*10^-4 mol / 0.0155 L = 0.166 * 10^-4 M
osmatic pressure = (0.166*10^-4 )* 0.0821 * 297 = 4.05*10^-4 atm
Therefore, osmatic pressure = 4.05*10^-4 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.