Hello, Can you please help me with the following questions...Thanks so much!! 17
ID: 564011 • Letter: H
Question
Hello,
Can you please help me with the following questions...Thanks so much!!
17. Complete and balance the combustion reaction 18, What is the empirical formula of a compound that contains 27.0% S, 13.4%, and 59.6% Cl by mass? 19. What is the molecular formula of the substance with molecular weight of 356.9 g and empirical formula determined in problem 19? 20. Lithium and nitrogen react to produce lithium nitride. How many moles of N2 are needed to readt with 0.550 mol of lithium? 6 Li (s) + N2 (g) 2 Li,N (s) 21·The combustion of ammonia in the presence of excess oxygen yields NO2 and H2O. How many grams of H O is produced from the combustion of 43.9 g of ammonia? 4M,(g) +702(g) 4 NO2 (g) + 6 H2O(g)Explanation / Answer
A combustion is a reaction with the form
CxHyOz + O2 --- H2O + CO2, CO2 and H2O are produced when a reactant is formed by C, H and O so
C4H8O2 + O2 ===== H2O + CO2 .... balance the carbon, multiply CO2 by 4
C4H8O2 + O2 ===== H2O + 4CO2, there are 8 hydrogens on the left and 2 hydrogens on the fight, multiply the h2o by 4
C4H8O2 + O2 ===== 4 H2O + 4CO2........ there are 4 oxygens on the left and 12 oxygens on the right, multiply by 5 the oxygen
C4H8O2 + 5O2 ===== 4 H2O + 4CO2
question 2
molar mass of S is 32.065
molar mass of O is 16
molar mass of Cl is 35.5
divide each percentage by the molar mass
For S
27 / 32.065 = 0.842
For O
13.4 / 16 = 0.8375
For Cl
59.6 / 35.5 = 1.6788
find the smallest value (0.8375) divide the last values by the smalles value
0.842 / 0.8375 = 1.005
0.8375 / 0.8375= 1
1.6788 / 0.8375 = 2
these numbers are the coefficients so the empirical formula is
SOCl2
Question 3
molar mass of SOCl2 is 32.065 + 16+ 35.5*2 = 119.065
divide 356.9 / 119.065 = 2.99 or 3
multiply all the coefficients by 3 so
S3O3Cl6
question 4.
6 moles of lithium needs 1 mole of N2
there are 0.55 moles of lithium so, divide this value by 6
0.55 / 6 = 0.091666 moles of nitrogen are required
question 5
4 moles of NH3 produces 6 moles of H2O
ammonia has a molar mass of 17 g/gmol
there are 43.9 grams of ammonia
moles = mass / molar mass = 43.9 / 17 = 2.582 moles
the moles of h2o produced will be
2.582 * 6 / 4 = 3.873 moles of H2O
molar mass of water is 18
mass of water is moles * molar mass
mass of waterr = 18 * 3.873 = 69.714 grams of water produced
*if this answer is helpful dont forget to rate it =)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.