Titration data and calculation of the concentration of vitamin C in fruit juice.
ID: 564493 • Letter: T
Question
Titration data and calculation of the concentration of vitamin C in fruit juice. Remember to report units with your measured and calculated values and report answers with the appropriate mumber of significant Jigures kist--(2pts) Brand name and type of fruit juice Molarity of stock iodine solution Molar mass of VitaminC 12 pts) Trial 1 Trial 2 Trial 3 Volume of fruitjuice10m 20mL 30m (2pts ca) Initial buret reading Final buret reading Volume of I: consumed 12.S12.2 7(2pts ca) during titration Mole of iodine consumed 02000sa LOXO Mole of vitamin C Mass (grams) ofvitaminc 000a2g.00lTyg 12(3 pts ca) --'00301g(3pts ea) of vitamin Cam 1mg Qmgopao 3 pts ca) Concentration of vitamin C in the fruit . 008 mylni -nyie-TOT Oni . Average concentration of vitamin C 18 pts All calculations for Trial I should be shown neatly on the back or on a separate piece of paper. (10 ) Additional question: Using the average concentration of vitamin C determined in the experiment, how many fluid ounces of fruit juice should you drink, in order to consume 75 mg of vitamin C which is the Dietary Guideline of Vitamin C per day for women? (33.8 fluid ounce 1 liter). Show calculation. Then on the back of this page or on a separate sheet, write a paragraph describing the importance of Vitamin C in the human body, using more than this manual as a reference. p) 75 FI.O2. 20Explanation / Answer
In the row, when you calculated concentration of vitamin C in the fruit juice, its better to keep it in decimals (same significant digits)
For trial 1: 0.92 mg/10 ml = 0.092 mg/ml
For trial 2: 0.088 mg/ml
For trial 3: I am getting different answer.
Moles of vitamin C = 1.63*10-5 mol
mass of vitamin C = (1.63*10-5)*176.13 = 0.00287 g = 2.87 mg
volume = 30 ml
concentration = 2.87/30 = 0.096
So, average of all trials comes out to be: (0.092+0.088+0.096)/3 = 0.092 mg/ml
Additional question:
average = 0.092 mg/ml
So, 1 ml of juice contains 0.092 mg
75 mg of vitamin C will be present in = 1*75/0.092 = 815.22 ml = 0.815 L
1 L = 33.8 fluid ounce
0.815 L = 33.8*0.815 = 27.55 fluid ounce
Answer is 27.55 fluid ounce
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.