Complete a balanced redox reaction from part A in your report. [1,2,3,1 S4O6 2-,
ID: 565293 • Letter: C
Question
Complete a balanced redox reaction from part A in your report.
[1,2,3,1 S4O6 2-, 2 S4O36 2-, 3 S4O6 2-] Fe(CN)63- + [1,2,3,1 S4O6 2-,2 S4O36 2-,3 S4O6 2-] S2O32- [1,2,3,1 S4O6 2-,2 S4O36 2-,3 S4O6 2-] Fe(CN)64- + [1,2,3,1 S4O6 2-,2 S4O36 2-,3 S4O6 2-]
The bracket numbers are the answer choices I have to choice from.
QUESTION 2
According to the instructions, 1.5 g of KI is added to a solution containing 0.60 g of K3Fe(CN)6, and the following reaction occurs:
2 Fe(CN)63- + 2 I- 2 Fe(CN)64- + I2.
Which reagent is in excess?
Fe(CN)63-
I-
I2
Fe(CN)64-
1 points
QUESTION 3
Match standard solution and standardizing a solution with their correct definitaions.
standard solution
standardizing a solution
is a solution containing a precisely known concentration of an element or a substance
is the process of determining the exact concentration (molarity) of a solution.
is a chemical reaction in which an acid and a base react quantitatively with each other.
QUESTION 4
According to the instructions, 1.5 g of KI is added to a solution containing 0.60 g of K3Fe(CN)6, and the following reaction occurs:
2 Fe(CN)63- + 2 I- 2 Fe(CN)64- + I2.
Calculate the number of mmoles (1 mmole = 1 x 10-3 moles) of I2 formed from these amounts of reagents.
Fe(CN)63-
I-
I2
Fe(CN)64-
Explanation / Answer
Reaction
2. According to the given reaction,
moles Fe(CN)6^3- = 0.6 g/212 g/mol = 0.003 mol
moles I- = 1.5 g/166 g/mol = 0.009 mol
Since moles of I- is in excess,
the reagent in excess would be,
I-
---
3. Matching the two columns
Standard solution : A. is a solution containing a precisely known concentration of an element or substance
Standarizing a solution : B. is a process of determining the exact concentration (molarity) of a solution
--
4. According to the given reaction,
moles Fe(CN)6^3- = 0.6 g/212 g/mol = 0.003 mol
moles I- = 1.5 g/166 g/mol = 0.009 mol
here, Fe(CN)6^3- is the limitjng reactant
therefore,
moles of I2 produced = 0.003 mole/2 = 0.0015 mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.