Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. A student was given a sample of a mixture containing NaCI, SiO, and NH,CL. Th

ID: 565395 • Letter: 5

Question

5. A student was given a sample of a mixture containing NaCI, SiO, and NH,CL. The sample was treated as explained in the experiment. From this data, calculate the mass of beaker and mixture (Step 3) mass of beaker (Step 2) mass of beaker and residue (Step 7) mass of filter paper (Step 9a) mass of filter paper and sand (Step 21) mass of evaporating dish (Step 9b) percentage by weight of NaCl, SiO2, and NH,Cl in this mixture 62.376 g 59.982 g 61.984 g 0.503 g 1.814 g 24.219 g 24.900 g mass of evaporating dish and NaCl (Step 22)

Explanation / Answer

mass of mixture = (62.376 - 59.982) = 2.394 gm.

mass of sand = (1.814 - 0.503) = 1.311 gm

mass of NaCl = (24.900 - 24.219) = 0.681 gm

mass of NH4Cl = 2.394 - (1.311 + 0.681) = 0.402 gm.

% of SiO2 = 1.311 * 100 / 2.394 = 54.76 %

% of NaCl = 0.681 * 100 / 2.394 = 28.45 %

% of NH4Cl = 100 - (54.76 + 28.45) = 16.79 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote