Determine an unknown volume or concentration using an oxidation–reduction titrat
ID: 565463 • Letter: D
Question
Determine an unknown volume or concentration using an oxidation–reduction titration. The concentration of a Sn2+ solution is determined by titrating it with a 0.1317 M solution of permanganate. The balanced net ionic equation for the reaction is shown below. 2 MnO4-(aq) + 5 Sn2+(aq)+16 H3O+(aq)2 Mn2+(aq) + 5 Sn4+(aq)+24 H2O(l) In one experiment, 17.93 mL of the 0.1317 M MnO4- solution is required to react completely with 20.00 mL of the Sn2+ solution. Calculate the concentration of the Sn2+ solution
Explanation / Answer
2 MnO4-(aq) + 5 Sn2+(aq)+16 H3O+(aq) -----------> 2 Mn 2+(aq) + 5 Sn4+(aq) + 24 H2O(l)
moles of MnO4- = 17.93 x 0.1317 / 1000
= 2.36 x 10^-3 mol
2 mol MnO4- --------------> 5 mol Sn+2
2.36 x 10^-3 mol MnO4- -------------> ??
moles of Sn+2 = 2.36 x 10^-3 x 5 / 2
= 5.90 x 10^-3 mol
moles = molarity x volume
5.90 x 10^-3 = concentration x 0.020
concentration of Sn+2 = 0.2952 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.