3. A stock solution of an organic compound (molecular weight - 187 gimol is prep
ID: 565531 • Letter: 3
Question
3. A stock solution of an organic compound (molecular weight - 187 gimol is prepared by dissolving 7.2 mg in 25 of solvent. A UV sample prepared from 200 of stock and 2.80 mL solvent placed in a 2.0 cm quartz cuvette provides an absorbance of 1.782 at 263 nm. What is the molar absorptivity of this compound at 263 nm 4. Use the Woodward-Fieser Rules in Chapter 15 and Appendix 3 to calculate the predicited Amax value(s) for each of the following compounds. Be sure to show all of your calculations and rationale. (6 pts, total) b. a. C.Explanation / Answer
3) As per Beers-lambarts law
A = Cl
= A/Cl
Absorbance at 263 nm is 1.782, length is 2 cm
Concentration C is = m.wt is 187, weight = 7.2 mg and volume is 25 ml
molarity = 7.2/187X1000/25
= 1.54 mmol.
Then 200 microlit stock was placed into 2.8 ml, hence concentration will dilute
So M1V1 = M2V2
1.54X200 = M2X3000 microlit
M2 = 1.54X200/3000
M2 = 0.1 m mol
Hence concentration is 0.1
= A/Cl
= 1.782/0.1X2
= 8.925
4)
For compound a)
Base value = 214
Ring residue = 2X5
Alkyl Residue = 2X5
Toatal = 234 nm
for b)
Base value = 214
Ring residue = 2X5
Alkyl Residue = 2X5
Extended conjugation = 1X30
total = 264
for c)
Base value = 214
Ring residue = 4X5
Alkyl Residue = 1X5
total = 239
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.