Calculate the concentration, in grams of solute per 100 g of of solute dissolved
ID: 568798 • Letter: C
Question
Calculate the concentration, in grams of solute per 100 g of of solute dissolved in 25.50 mL of water. water, of a solution in which 7.462 1. 2. Sketch two graphs, the first for a solid that's solubility is increasing as a function of temperature, and the second for a solid whose solubility decreases as a function of temperature. Be sure to label each axis. b) 3. In between each measurement, how many mL of distilled water are you adding to the test tube? 4. How many decimal values can you measure with a buret?Explanation / Answer
1.
Given mass of solute = 7.462 g.
Volume of water = 25.50 mL
We know that,
Density of water = 1 g/mL
So, Mass of water = density * volume = 1 * 25.50 = 25.50 g.
Given that,
25.50 g. of water contains 7.462 g. of solute
then, 100 g. of water contains 100 * 7.462 / 25.50 = 29.26 g. of solute
Therefore,
Concentration = 29.26 g. of solute / 100 g. of water
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.