Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M HCl(aq) is added to 100.0 mL
ID: 792913 • Letter: C
Question
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M HCl(aq) is added to 100.0 mL of a buffer solution that is 0.100 M in NH3(aq) and 0.100 M in NH4Cl(aq).Delta pH=
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution.
Delta pH=
answers are NOT .04, .09
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M HCl(aq) is added to 100.0 mL of a buffer solution that is 0.100 M in NH3(aq) and 0.100 M in NH4Cl(aq).
Delta pH=
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution.
Delta pH=
answers are NOT .04, .09
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M HCl(aq) is added to 100.0 mL of a buffer solution that is 0.100 M in NH3(aq) and 0.100 M in NH4Cl(aq).
Delta pH=
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution.
Delta pH=
answers are NOT .04, .09
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M HCl(aq) is added to 100.0 mL of a buffer solution that is 0.100 M in NH3(aq) and 0.100 M in NH4Cl(aq).
Delta pH=
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution.
Delta pH=
answers are NOT .04, .09
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution.
Delta pH=
answers are NOT .04, .09
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution.
Delta pH=
answers are NOT .04, .09
Calculate the change in pH when 6.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution.
Delta pH=
answers are NOT .04, .09
Explanation / Answer
pOh = pkb + log [NH4Cl]/[NH3]
pOH = 4.75 + log ( 0.1/0.1) = 4.75 , pH = 9.25
when HCl of 0.1x0.006 added then [NH3] = ( 0.1x0.1 -0.0006)/0.106 = 0.0094/0.106
[NH4Cl] = ( 0.x0.1+0.0006)/0.106 = 0.0106/0.106
pOH = 4.75 + log ( 0.0106/0.0094) = 4.8 , pH = 14-4.8 = 9.2
pH change = 9.25-9.2 = 0.05
when 0.1 x0.006 moles NaOH added
[NH3] = ( 0.1x0.1+0.0006)/0.106 = 0.0106/0.106
[NH4Cl] = ( 0.01-0.0006)/0.106 = 0.0094/0.106
pOH = 4.75 + log ( 0.0094/0.0106) = 4.7 , pH = 14-4.7 = 9.3
pH change = 9.25 -9.3 = -0.05
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.