Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The rate constant for the reaction is 0.550 M–1·s–1 at 200 °C. If the initial co

ID: 569125 • Letter: T

Question

The rate constant for the reaction is 0.550 M–1·s–1 at 200 °C.

If the initial concentration of A is 0.00410 M, what will be the concentration after 215 s?

2/21/2018 11:00 PM A 6.9/14 Gradebook Print Calculator Periodic Table Question 8 of 14 Sapling Learning Map The rate constant for the reaction is 0.550 M-1 s-1 at 200 . A products If the initial concentration of A is 0.00410 M, what will be the concentration after 215 s? Number Previous Give Up & View Solution O Check Answer 0 Next Exit Hint

Explanation / Answer

we have:
[A]o = 0.0041 M
t = 215.0 s
k = 0.550 M-1.s-1

By seeing the unit of k, we can say that this is 2nd order reaction

use integrated rate law for 2nd order reaction
1/[A] = 1/[A]o + k*t
1/[A] = 1/(0.0041) + 0.55*215
1/[A] = 243.9024 + 0.55*215
1/[A] = 362.1524
[A] = 2.76*10^-3 M
Answer: 2.76*10^-3 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote