A certain substance has a molar mass (to 2 significant gmol·Which ofthe followin
ID: 570569 • Letter: A
Question
A certain substance has a molar mass (to 2 significant gmol·Which ofthe following is not a possible formula? A CHo C CH B Si D CO 4 0.200 moles of a substance has a mass of 27.0 g. Determine the molar mass of the substance A 13.5 gmol B 27g mol C 54gmol D135 g mol 5. An organic compound which has the empirical formula CHO has a relative molecular mass of 232 Its molecular formula is: A CHO D C,H,o, 6. Write the formulas of the following common ) Sufuric acid b) Sodium hydroxide c Nitric acid d) Ammonia Hydrochloric acid f Copper (II) sulfate Which one of the following equations best represents the reaction between iron and hydrochloric acid? Fe+HCl Fed + H Fe+HCl Fed AExplanation / Answer
3)
Lets find the molar mass of all compound
Molar mass of CH2O,
MM = 1*MM(C) + 2*MM(H) + 1*MM(O)
= 1*12.01 + 2*1.008 + 1*16.0
= 30.026 g/mol
Molar mass of Si = 28.09 g/mol
Molar mass of C2H4,
MM = 2*MM(C) + 4*MM(H)
= 2*12.01 + 4*1.008
= 28.052 g/mol
Molar mass of CO,
MM = 1*MM(C) + 1*MM(O)
= 1*12.01 + 1*16.0
= 28.01 g/mol
Only molar mass of CH2O is not accurate
Answer: A CH2O
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.