A certain substance has a heat of vaporization of 57.85kJ/mol. At what kelvin te
ID: 875013 • Letter: A
Question
A certain substance has a heat of vaporization of 57.85kJ/mol. At what kelvin temperature will the vapor pressure be 4.00 times higher than it was at 307 K?I need help solving and working through this problem. Please help. A certain substance has a heat of vaporization of 57.85kJ/mol. At what kelvin temperature will the vapor pressure be 4.00 times higher than it was at 307 K?
I need help solving and working through this problem. Please help.
I need help solving and working through this problem. Please help.
Explanation / Answer
Solution is as below.
We will use the Calusius-Clapeyron equation
ln(P1/P2) = delta Hvap/R [1/T2 - 1/T1]
we have,
P1 (initial vapor pressure) = 1
P2 (final vapor pressure) = 4
T1 (initial temperature) = 307 K
T2 (final temperature) = unknown
delta Hvap = 57.85 kJ/mol = 57850 J/mol
R = (gas constant) 8.314 J/mol.K
Feeding the values we get,
ln(1/4) = (57850/8.314)[(1/T2) - (1/307)]
T2 = 327 K
Thus, at 327 K the vapor pressure will be 4.00 times higher than it was at 307 K.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.