Consider the following equilibrium: Now suppose a reaction vessel is filled with
ID: 571983 • Letter: C
Question
Consider the following equilibrium: Now suppose a reaction vessel is filled with 8.13 atm of nitrosyl chloride (NOCI) and 2.30 atm of nitrogen monoxide (NO) at 1168. °C. Answer the following questions about this system: rise Under these conditions, will the pressure of NO tend to rise or fall? 10 fall Is it possible to reverse this tendency by adding Cl2? In other words, if you said the pressure of NO will tend to rise, can that be changed to a tendency to fall by adding CI 2? Similarly, if you said the pressure of NO will tend to fall, can that be changed to a tendency to rise by adding Cl2? If you said the tendency can be reversed in the second question, calculate the minimum pressure of CI2 needed to reverse it. Round your answer to 2 significant digits. yes no atmExplanation / Answer
To know this we have to find reaction quotient(Q)
Q = [NO]2[Cl2]/[NOCl]
Q = 0 here as Cl2 is = 0 initially
if Q < K reaction goes forward
NO pressure will rise
Yes its possible to reverse this tendency as we keep of increasing Cl2 in our reaction , Q will also keep on increasing and as soon as it crosses(more than) equilibrium constant K , reaction reverses
yes it has tendency to fall, when Cl2 is added
1168 oC = 1168 + 273 = 1441 K
Initial concentration of NOCl = n/V = P/RT = 8.13 atm / (0.08206 atm.L/mol.K x 1441K) =0.06875 M
NO = 2.3 atm / (0.08206 atm.L/mol.K x 1441K) = 0.01945 M
G = -RTlnK
41000J = - 8.314 x 1441K lnK
K = 0.0326389
2NOCl <-------> 2NO + Cl2
0.06875 M 0.01945 M 0 Initially
to reverse ,we should get Q=>K
K = [0.01945]2[Cl2] / [0.06875]2 = 0.0326389
[Cl2] = 0.4078 M
pressure = P/RT = 0.4078 mol/L
P = 0.4078 mol/L x 0.08206 atm.L/mol.K x 1441K = 48.22 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.