When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of di
ID: 572620 • Letter: W
Question
When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of dissolution (dissolving) can be determined using a coffee cup calorimeter.In the laboratory a general chemistry student finds that when 2.74 g of NH4ClO4(s) are dissolved in 112.40 g of water, the temperature of the solution drops from 22.28 to 20.50 °C.
The heat capacity of the calorimeter (sometimes referred to as the calorimeter constant) was determined in a separate experiment to be 1.86 J/°C.
Based on the student's observation, calculate the enthalpy of dissolution of NH4ClO4(s) in kJ/mol.
Assume the specific heat of the solution is equal to the specific heat of water.
Hdissolution_____________ = kJ/mol
Explanation / Answer
heat absorbed(q) = m*s*DT + c*DT
m = mass of solution = 112.4+2.74 = 115.14 g
s = specific heat of solution = 4.184 j/g.c
DT = 22.28 - 20.5 = 1.78
C = heat capacity of the calorimeter = 1.86 j/c
q = 115.14*4.184*1.78 + 1.86*1.78
= 860.82 joule
= 0.86 kj
No of mol of NH4ClO4(s) dissolved = 2.74/117.5 = 0.0233 mol
Hdissolution = q/n = 0.86/0.0233 = 36.91 kj/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.