Directions: Show all calculations and conversion factors in addition to answerin
ID: 573547 • Letter: D
Question
Directions: Show all calculations and conversion factors in addition to answering the problems.Please.
12.A 0.9% solution of NaCl is considered isotonic to mammalian cells. What molar concentration is this? 13.What percent concentration KCI would be isotonic to body cells? 14. How many grams of glucose would you need to make 500 ml of an isotonic glucose solution to infuse into a patient? 15. What is the molarity of a salt solution made by dissolving 560.0 mg NaCl in 4.00 ml of water? Assume the final volume is the same as the volume of the water. a. What is the osmolarity of this solution? 16. A solution with a pH of 8 has an H+ concentration that is _______ a solution with a pH of 9. a. twice as concentrated as b. one-eighth as concentrated as c.10 times more concentrated than d.100 times less concentrated than e.100 times more concentrated than 18. What is the molarity of a solution that contains 0.5 moles of NaCl in 0.05 L of solution? 19. What is the molarity of a solution that contains 0.5 grams of NaCl in 0.05 L of solution? 20. If a solution has [H+] of 4.5 x 10-7 M, what is the pH of the solution? Is this an acidic or a basic solution? (Use correct parentheses with your calculators! Do not use exponent shortcuts because they will not work with this calculation!) 21. What is the osmolar concentration of a 2M KCI solution? 22. What is the osmolar concentration of a SM glucose solution? 23. What is the osmolar concentration of a 33% solution of CaCb? (MW= 110)
Explanation / Answer
12. 0.9% solution means 0.9grams in 100grams solution. To calculate molar concentration, total volume should be 1 liter. So, as solution is water, density is 1g/mL.
So, mass of NaCl in 100grams solution = 0.9grams
mass of NaCl in 1000grams solution = 9grams
So, let us calculate moles of 9grams
Molar mass of NaCl = 23 + 35.3 = 58.5g/mol
So, moles of NaCl = 9g/58.5 g/mol = 0.154moles
So, molarity concentration = moles/volume = 0.154moles/1L = 0.154M
Molar concentration = 0.154M
One question at a time.
Have a nice day!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.