Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The che plans to try to identify the unknown liquid by measuring the density and

ID: 578156 • Letter: T

Question

The che plans to try to identify the unknown liquid by measuring the density and comparing to known densities. First, from her collection of Material Safety Data Sheets (MSDS), the chemist finds the following information: liquid density 1.3 g mL methyl acetate 0.93 gmL ethanolamine .0 g mL 0.79 g mL diethylamine 0.71 g mL glycerol alo acetone Next, the chemist measures the volume of the unknown liquid as 1160, cm and the mass of the unknown liquid as 1.08 kg. Calculate the density of the liquid. Round your answer to 3 significant digits. mL Given the data above, is it possible to identifyyes the liquid? glycero methyl acetate If it is possible to identify the liquid, do so. acetone

Explanation / Answer

Ans. #a. Given-

            Volume = 1160.0 cm3 = 1160.0 mL                                   ; [1 cm3 = 1 mL]

            Mass = 1.08 kg = 1080.0 g                                                 ; [1 kg = 1000 g]

Now,

            Density = Mass/ Volume

                        = 1080.0 g / 1160.0 mL

                        = 0.9310 g mL-1

Therefore, density of the liquid = 0.931 g mL-1

#b. Yes. Because the calculate density matches with the density mentioned table.

#c. Yes, the liquid is methyl acetate (density = 0.93 g mL-1)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote