Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

33 Question (5 points) a See page 492 A solution contains 4.70 moles of water, 1

ID: 578596 • Letter: 3

Question

33 Question (5 points) a See page 492 A solution contains 4.70 moles of water, 1.00 moles of sucrose (C12H22011), and 1.10 moles of glucose.Sucrose and glucose are nonvolatile 2nd attempt Part 1 (2.5 points) use Periodic Table See Hint What is the mole fraction of water in this solution? Part 2 (2.5 points) Assuming an ideal mixture, what is the vapor pressure of this solution at 35 C, given that the vapor pressure of pure water at 35 C is 42.2 torr? torr 1st attempt 33,47> VIEW SOLUTION 40 OF 47 QUESTIONS COMPLETED

Explanation / Answer

You have

4.7 moles of water

1 mole of sucrose

1.1 moles of glucose

add all this quantities

4.7 +1.1 + 1 = 6.8 total moles

mole fraction of water = 4.7 / 6.8 = 0.691

since glucose and sucrose are nonvolatile these will not appear on the vapor phase so apply raoult's law

Vapor pressure solution = Vapor pressure pure water * mole fraction water

Vapor pressure = 0.691 * 42.2 = 29.167 torrs

*if this answer is helpful dont forget to rate it =)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote