South Florida- CHM 2046-Spring18-ALL SECTIONS Activities and Due DatesChapter 14
ID: 579490 • Letter: S
Question
South Florida- CHM 2046-Spring18-ALL SECTIONS Activities and Due DatesChapter 14 2/7/2018 11:30 PM 5.5/15 2/7/2018 05:10 PM Print l CalculatorPeriodic Table Gra Question 4 of 11 IncorrectIncorrect Incorrect Incorrect Map Sapling Learning The rate constant for the reaction is 0.430 M" 1, s-1 at 200 . A products If the initial concentration of A is 0.00930 M, what will be the concentration after 915 s? Number 0.005 Hint O Previous Give Up & View Solution 9 Check Answer Next Ex about us careers privacy policy terms of use contact usExplanation / Answer
according to given data reaction is second order
for second order reaction
1/[A] = Kt + 1/[A0]
[A0] = 0.0093 M
[A] = ?
t = 915 s
K = 0.430 M-1s-1
1/[A] = 0.430 x 915 + 1/ [0.0093]
1/[A] = 393.45 + 107.53
1/[A] = 500.98
[A ]= 0.0020 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.