Additional Problems: 1. A confiscated white substance, suspected of being cocain
ID: 580189 • Letter: A
Question
Additional Problems: 1. A confiscated white substance, suspected of being cocaine, was purified by a forensic e yielded chemist and subjected to elemental analysis. Combustion of a 50.85 mg sampl 150.0 mg of co, and 46.05 mg of H,0. Analysis for nitrogen showed that the compou contained 9.39% N by mass. What is the empirical formula of the white substance this information? The chemical formula for cocaine is Ci,Ha,NO,. Can the forensic conclude that the suspected compound is cocaine? using chemistExplanation / Answer
mass of the compound is given = 50.85 mg
mass of CO2 produced = 150 mg
44 g of CO2 requires 12 f of Carbon
percentage of Carbon = (12/44*150) /50.85 * 100 = 80.45 %
mass of H2O produced = 46.05 mg
18 g of H2O requires 2 g of Hydrogen
percentage of H = (2/18*46.05) /50.85*100 = 10.062%
Percentage of Oxygen = 100 - (80.45 + 10.062 + 9.39) = 0.098 %
From the above percentage of elements, oxygen is very less percentage So amount of oxygen is negligible but in cocaine formula there are 4 oxygen atoms compare to Nitrogen atom.
Hence the analysis compound maynot bt Cocaine
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.