Four dipoles, each consisting with dipole moments with |p| = 2.75 * 10^-10 Cm, a
ID: 581124 • Letter: F
Question
Four dipoles, each consisting with dipole moments with |p| = 2.75 * 10^-10 Cm, are located in the xy-plane with their canters 1.0 mm from the origin, as shown. Each dipole has a separation of d - 0.25 mm between the charges. A sphere passes through the dipoles, as shown in the figure. What is the electric flux through the sphere due to these dipoles (c_o = 8083 * 10^-12 C^2/N + m^2) A very large sheet of a conductor carries a uniform charge density of 4.00 pC/mm^2 on its surfaces. What is the electric field strength 3.00 mm outside the surface of the conductor What is the electric field 1.0 m from the surface of the conductor (E_a = 8.85 * 10^-12 C^2/N . m^2)Explanation / Answer
outside the conductor,
The field strength, E= /0 directed outwards.
=4.0pC/mm^2 = 4.0C/m^2
E= /0 = (4.0*10^-6)/(8.85*10^-12) = 4.5*10^5 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.