Four dipoles, each consisting with dipole moments with |P| = 2.75 times 10^-10 C
ID: 581179 • Letter: F
Question
Four dipoles, each consisting with dipole moments with |P| = 2.75 times 10^-10 Cm, are located in the xy - plane with their centers 1.0 mm from the origin, as shown. Each dipole has a separation of d = 0.25 mm between the charges. A sphere passes through the dipoles, as shown in the figure. What is the electric flux through the sphere due to these dipoles (epsilon_0 = 8.85times 10^-12 C^2/N. m2) A very large sheet of a conductor carries a uniform charge density of 4.00 pC/mm^2 on its surfaces What is the electric field strength 3.00 mm outside the surface of the conductor What is the electric field 1.0 m from the surface of the conductor (epsilon_0 = 8.85 times 10^-12 C^2/N.m^2) E = sigma/epsilon_0Explanation / Answer
Written in exercises has some bugs, I solve the problem step by step
Problem 8
We use Gauss' law
= E . dA = qint / o 1
. qintis the charge for internof the surface, this means than external charge give a field zero
Create a Gaussian surface that matches the circle, the radius is
r= 1 cm = 1 10-2 m
besides the field it is equal to all the charges in the center
the field is a positive charge is radial and normal vector to the surface is a radius of the sphere, therefore the E and dA are parallel, thus
E dA = qint/o
for a sphere
dA = 4 r2
The internal charge is
qint= 4 q
the dipole moment
p = q d
where
q is the value of each charge
d is the separation between them
q= p / d
Equation 1 cleared and we substitute
= qint / o = 4q / o
= 4 p/(d o)
= 4 2.75 10-10 / ( 0.25 10-3 8.85 10-12)
= 11/ 2.21 105
= 4.98 105N m²/C
Problem 9
Part a)
For a very large sheet we can assume that is infinite and forget about the problems of the city. By applying Gauss's law to this plane we create a Gaussian surface to be a cylinder with its axis perpendicular to the blade
E dA = qint/o
as the sheet has two sides
E 2A = qint /o
calculate the charge
= qint/ A
E 2A = A/o
2 E = / o
E = / 2o
data
= 4 10-12 c/ mm² (103 mm/1m)2 = 4 10-6 C/m2
E = 4 10-6 /(2 8.85 10-12)
E = 0.226 106 N/C
This field is entirely correct to a point as close to the surface as 3 mm = 3 10-3 m
part b)
In this case there are two possibilities :
* if the surface (L2 ) is large compared to the distance
L >> 1 m
then the above result is correct
* If this is not the case L <= 1 m
must know the size of the sheet for the integral from -L / 2 to L / 2, the reference system is placed in the center of the sheet
I think the former is correct about the lack of data.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.