Scale length is the length of the part of a guitar string that is free to vibrat
ID: 582353 • Letter: S
Question
Scale length is the length of the part of a guitar string that is free to vibrate. A standard value of scale length for an acoustic guitar is
25.5 in. The frequency of the fundamental standing wave on a string is determined by the string's scale length, tension, and linear mass density. The standard frequencies f to which the strings of a six-string guitar are tuned are given in (Figure 1) . Assume that a typical value of the tension of a guitar string is 84.0 N (although tension varies somewhat for different strings).
Part A
Calculate the linear mass density for the E2 string.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part B
Calculate the linear mass density for the G3 string.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the linear mass density for the E4 string.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Just before your band is going to perform, your G3 string breaks. The only replacement string you have is an E2. If your strings have the linear mass densities calculated in the previous parts, what must be the tension in the replacement string to bring its fundamental frequency to the G3 value of 196.0 Hz?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide Feedback
Part A
Calculate the linear mass density for the E2 string.
E2 = g/cmSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part B
Calculate the linear mass density for the G3 string.
G3 = g/cmSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the linear mass density for the E4 string.
E4 = g/cmSubmitMy AnswersGive Up
Part D
Just before your band is going to perform, your G3 string breaks. The only replacement string you have is an E2. If your strings have the linear mass densities calculated in the previous parts, what must be the tension in the replacement string to bring its fundamental frequency to the G3 value of 196.0 Hz?
Express your answer with the appropriate units.
F =SubmitMy AnswersGive Up
Provide Feedback
Explanation / Answer
= T / v^2
is density of string , T is tension on string and v is frequency of string
A.)
in E2 = 84/ 82.4^2 = 0.01237 kg/m = 0.123 g/cm
B.) in G3
in G3 = 84/ 196^2 = 2.18*10^-3 kg/m = 0.0218 g/cm
C.) in E4 = 84/ 329.6^2 = 7.732*10^-4 kg/m^3 = 07.73 *10^-3 g/cm
D.) tension = v^2 * = 196^2 * 0.01237 = 475.20 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.