One kind of slingshot consists of a pocket that holds a pebble and is whirled on
ID: 582447 • Letter: O
Question
One kind of slingshot consists of a pocket that holds a pebble and is whirled on a circle of radius r. The pebble is released from the circle at the angle so that it will hit the target. The angle in the drawing is 34.2°. The distance to the target from the center of the circle is d. (See the drawing below, which is not to scale.) The circular path is parallel to the ground, and the target lies in the plane of the circle. The distance d is eleven times the radius r. Ignore the effect of gravity in pulling the stone downward after it is released and find the angle .
Explanation / Answer
Here ,
as the pebble will move tangential to the circle
after firing from the slingshot
phi = 34.2 degree
angle between radius and distance d vectror
as radius is perpendicular to the tangent
angle= arccos(r/11r)
angle = 84.8 degree
Now , for angle theta
angle + theta + phi = 180
84.8 + 34.2 + theta = 180
solving for theta
theta = 61 degree
the angle theta must be 61 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.