An electron with a speed of 3.91 × 108 cm/s in the positive direction of an x ax
ID: 582714 • Letter: A
Question
An electron with a speed of 3.91 × 108 cm/s in the positive direction of an x axis enters an electric field of magnitude 1.96 × 103 N/C, traveling along a field line in the direction that retards its motion. (a) How far will the electron travel in the field before stopping momentarily, and (b) how much time will have elapsed? (c) If the region containing the electric field is 7.62 mm long (too short for the electron to stop within it), what fraction of the electron’s initial kinetic energy will be lost in that region? Please solve completely!!
Explanation / Answer
Here ,
speed of electron, u = 3.91 *10^8 cm/s
u = 3.81 *10^6 m/s
electric field , E = 1.96 *10^3 N/C
a) let the distance is d
let the acceleration is a
m *a = q * E
9.11 *10^-31 * a = 1.602 *10^-19 * 1.96 *10^3
a = 3.45 *10^14 m/s^2
the acceleration is 3.45 *10^14 m/s^2
now , using third equation of motion
d = u^2/(2 * d)
d = (3.91 *10^6)^2/(2 * 3.45 *10^14)
d = 0.022 m
the distance travelled is 0.022 m
b)
time taken is t
t = v/a
t = (3.91 *10^6)/( 3.45 *10^14)
t = 1.133 *10^-8 s
time elapsed is 1.133 *10^-8 s
c)
fraction of kinetic energy lost = 7.62/(0.022 * 10^3 mm)
fraction of kinetic energy lost = 0.346
the fraction of kinetic energy lost is 0.346
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.