When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.6×
ID: 583199 • Letter: W
Question
When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.6×1013 Npointing in the positive x direction. When the proton moves with a speed of 1.6×106 m/s in the positive y direction, the net electromagnetic force on it decreases in magnitude to 7.3×1013 N , still pointing in the positive x direction.
(a) Find the magnitude of the electric field.
(B) Find the direction of the electric field.
Positive x direction
Negative x direction
Positive y direction
Negative y direction
Positive z direction
Negative z direction
(C) Find the magnitude of the magnetic field.
(D) Find the direction of the magnetic field.
Positive x direction
Negative x direction
Positive y direction
Negative y direction
Positive z direction
Negative z direction
Explanation / Answer
a) as the proton is at rest the only force acting on it electric force
F =qE
E =F/q
F = 8.6 x10-13N
q = 1.6 x 10-19 C
plugging in we get
electric field E = 5.375 x 106 N/C
b) along positive X
C) net force = magnetic force + electric force
=> magnetic force F = -1.3 x10-13N
F =qvB
=> B = F/qv
plugging in the values we get
B =0.508 T
D) as the magnetc force directed along negative x
field is drected along negative Z
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.